Co warto wiedzieć o Wordpressie

Co musisz wiedzieć o CMS WordPress

Zanim postawisz stronę na WordPressie, sprawdź co Cię czeka :-)

WordPress to najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron na świecie. Jest bardzo rozbudowany, ciągle ulepszany i dedykowany zwykłemu użytkownikowi. Wszystkie te rzeczy, które wymieniłem są na Twoją korzyść i niekorzyść jednocześnie. I to jest cały problem WordPressa.

Co warto wiedzieć o WordPressie

Skazany na WordPressa

Od razu mówię, że nie ma obecnie innego, równie dobrego narzędzia dla osób, które chcą samodzielnie postawić i prowadzić stronę internetową, a nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat programowania. Istnieje oczywiście cała masa usług i narzędzi, które mniej lub bardziej dają to, co WordPress, ale w ostatecznym rozrachunku WP wygrywa. W mojej opinii.

Niestety to zwycięstwo niesie za sobą konsekwencje.

WordPress jest darmowy i płatny jednocześnie

Oprogramowanie WordPress jest darmowe i można na nim postawić prostą stronę. Jednak jeśli chcesz mieć choć odrobinę lepiej funkcjonującą witrynę, musisz kupić szablon i wtyczki, które są jak klocki lego do budowania strony. To już koszty rzędu kilkuset złotych.

Istnieją darmowe wtyczki i szablony, ale są pełne błędów, a ich możliwości są znacznie ograniczone. Darmowe rozwiązania wiążą się też ze sporym ryzykiem utraty kontroli nad stroną (włamania).

WordPress jest bezpieczny i niebezpieczny jednocześnie

WordPress to najbardziej dziurawe oprogramowanie, ale to nic nadzwyczajnego dla narzędzia, które budowane jest przez tysiące obcych sobie ludzi. To naprawdę potężny kombajn i istne Eldorado dla hackerów. Natomiast naprzeciwko hackerów stoi armia żywo zainteresowanych bezpieczeństwem programistów. Jeśli tylko zostanie wykryta dziura, natychmiast jest łatana. Wystarczy więc dbać o częste aktualizacje, nie korzystać z szemranych dodatków i pilnować swoich haseł, a nic złego się nie stanie.

Kombajn w roli taksówki

Jedną z głównych zalet WordPressa to jego elastyczność. Możesz na nim postawić bloga, forum, sklep i cokolwiek zechcesz. Na wszystko jest wtyczka. Jednak, jeśli chcesz mieć tylko prostą wizytówkę ze zdjęciem, kontaktem i już, to cóż, kombajn też może Cię podwieźć do kina.

Oznacza to, że niezależnie od tego, jaką stronę tworzysz, WordPress jest ociężały i wolno się ładuje. Oczywiście istnieje ogromna ilość wtyczek, które poprawiają ten stan rzeczy, ale bez zaawansowanej wiedzy już z nich nie skorzystasz. To spory minus tego narzędzia.

Podgląd panelu WP

WordPress jest prosty i cholernie skomplikowany jednocześnie

Nie musisz znać się na programowaniu stron. WordPress jest tak zbudowany, żeby wszystko dało się zrobić wizualnie, metodą kliknij, przeciągnij, podaj wartość, a my ją wstawimy tam, gdzie chcesz. Im lepszy szablon kupisz, tym prostsza będzie obsługa.

Jednak wystarczy, że choć odrobinę wystawisz nos poza wytyczone szablonem ścieżki, a wszystko się posypie. Jeśli chcesz więc wdrażać nieprzewidziane zmiany, musisz zdobyć trochę wiedzy. Znajomość HTML i CSS (podstawowych języków tworzenia stron) bardzo pomaga. Tak samo, jak zrozumienie metodyki funkcjonowania wtyczek i szablonów (jak działają pliki, gdzie co się zapisuje).

Mając trochę doświadczenia można już zapuszczać się nieco głębiej w meandry budowania stron na WordPressie, ale uważaj, to narzędzie lubi się niespodziewanie wywrócić i umrzeć totalnie.

Porada
WordPress uczy pokory i trzymania backupów! Rób kopie zapasowe plików i baz danych często! To naprawdę ważne.

WordPress ma świetny support i najgorszy support ze wszystkich

Ogromna popularność WP wymusza profesjonalny support od twórców wtyczek i szablonów, ale jednocześnie ogromny popyt sprawia, że autorzy rzadko mają czas poprawiać błędy (bo już produkują nowe wtyczki). Do tego często support prowadzą ludzie, którzy nie znają angielskiego. Wspominałem, że polski na nic się tu nie zda?

Porada
Zawsze sprawdzaj opinie oraz wsparcie techniczne przed zakupem szablonu czy wtyczki!

Podsumowując

Mimo wszystko, w moim mniemaniu, WordPress to najlepsze rozwiązanie dla kogoś, kto nie boi się przyswoić odrobiny wiedzy i poświęcić trochę czasu na zrozumienie tego narzędzia, ale nie chce angażować się w naukę programowania. To się zwraca, bo kiedy już okiełznasz bestię, zacznie Ci dobrze służyć.

Elastyczność tego narzędzia będzie Ci potrzebna, jeśli chcesz prowadzić samodzielny marketing, dlatego planując stronę, weź to pod uwagę.

Pamiętaj!

  1. WordPress to najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron!
  2. WordPress jest darmowy, ale wtyczki i szablony kosztują.
  3. WordPress jest narażony na ataki, dbaj o aktualizacje, pilnuj haseł!
  4. WordPress dobrze wynagradza wysiłek włożony w jego naukę.
  5. Zawsze trzymaj aktualne backup plików i baz danych. Zawsze!
  6. Zawsze sprawdzaj opinie i support dla kupowanych wtyczek i szablonów.
  7. Nie korzystaj z darmowych, mało znanych dodatków. To bardzo ryzykowne.
  8. Nie załamuj się, jeśli na początku wszystko będzie skomplikowane.

Przydatne linki

Sprawdź WordPress

Market szablonów i wtyczek do WP

Jak zrobić stronę www?

Share: