
Jak wyszukiwać frazy powiązane?
Frazy kluczowe pojawiają się wszędzie – w optymalizacji, w treści, w linkowaniu. Jeśli czytasz moje artykuły, to wiesz już o tym doskonale. Jednak wybór frazy kluczowej dla strony to jedno, a znalezienie słów powiązanych, które powinny znaleźć się w treści, to zupełnie inne zadanie.
Przed lekturą tego artykułu, zapoznaj się z tekstami:
Narzędzia analizy fraz kluczowych
Sytuacje analizy fraz
W swojej pracy z SEO spotkasz się z kilkoma różnymi sytuacjami, kiedy trzeba ustalić powiązania fraz. To super istotne, żeby je rozróżniać, bo do każdej podchodzimy inaczej. Trzy kluczowe sytuacje to:
- dobór fraz do optymalizacji strony,
- dobór fraz powiązanych do wykorzystania w treści na optymalizowanej stronie,
- dobór fraz do linkowania między stronami.
Ocena tematyki strony według Google
Frazy powiązane – bo o nich dziś piszę – to słowa, których Google oczekuje w treści strony, jeśli ma przypisać ją do konkretnej tematyki. Innymi słowy, boty tworzą mapę słów dla każdej strony i porównując ją z innymi, decydują na jakie frazy powinna się wyświetlać.
Jeśli chcesz, by tą frazą było, np.: buty adidas, musisz odkryć słowa w mapie powiązań tej frazy. By to lepiej pokazać, narysowałem przykładowy schemat relacji – to tylko uproszczona wizualizacja. Nie skupiałem się też na aspekcie artystycznym, więc wybacz, jeśli nie robi wrażenia. :-)
Wybrane frazy dla strony
Jeśli znasz już frazę kluczową, na którą chcesz, żeby Twoja strona się wyświetlała, musisz zrozumieć, z jakim tworem (entity) została skojarzona przez Google.
Szybkie przypomnienie, jak działają twory (entity):
Ustalenie nadrzędnego tworu (entity) pomoże Ci decydować o tym, jakie słowa powinny znaleźć się w treści optymalizowanej strony. Mając ogólny ogląd na sieć powiązanych tworów, możesz zacząć pracę.
Dwie metody analizy
Gdybyśmy rozmawiali na poziome korporacyjnej strategii SEO, wskazałbym teraz szereg narzędzi i opartą na nich metodologię analizy fraz do umieszczenia w treści. Jednak w Samodzielnym Marketingu musimy radzić sobie inaczej. ;-)
Dlatego pokażę Ci najprostszy sposób doboru fraz do umieszczenia w treści optymalizowanej strony.
Załóżmy, że Twoją frazą główną dla strony jest:
buty adidas
Wpisz tę frazę w wyszukiwarce Google i zobacz, co wyświetli Ci w podpowiedziach. Znajdziesz je w dwóch miejscach:
- w pasku zapytania, gdy wpisujesz frazę,
- w podobnych wyszukiwaniach na dole strony wyszukiwania (SERP)
Podpowiedzi Google
Google ma ogromną wiedzę o tym, czego i jak ludzie szukają. Żeby ułatwić Ci życie, podpowiada frazy. Te frazy pokazują część powiązań dla tworów, do których przynależy wpisywana fraza. Nie jest to całkowity obraz, a jedynie drobny jego wycinek. Jednak są to dane bezpośrednio od Google. Nie powinniśmy ich ignorować.
Z podpowiedz do frazy buty adidas wiemy, że Google mocno łączy ją z modelami butów marki Adidas, np. Superstar, Zx Flux, NMD, a także butami dziecięcymi, męskimi i bieżącym sezonem.
Zebranie podpowiedzi
W procesie analizy warto odpytać Google o frazy będące uogólnieniem tej naszej, np. buty. W tym przypadku warto też sprawdzić, co wyświetla się na samo zapytanie marki Adidas.
Jak widać, Google wyświetlił panel wiedzy z informacjami o marce. Jeśli marka ma swój panel, to znaczy, że jest ważnym tworem (entity) dla wyszukiwarki. Dane z tego panelu to idealne frazy do wykorzystania w treści dla strony.
Tak więc, jeśli piszemy o butach marki Adidas, warto wspomnieć pełną nazwę marki Adidas AG i wymienić najbliżej powiązane z nią inne brandy: Nike, Reebok itd.
Przesiew podpowiedzi
Google to wciąż maszyna i w podpowiedziach zawiera sporo zbędnych informacji. Nie dodawaj w treści wszystkiego. Stronę wyników wyszukiwania traktuj jako wskazówkę powiązań tworów (entity), a ostateczną decyzję podejmuj po uwzględnieniu celu dla tworzonej treści, a także potrzeb użytkownika.
Wykorzystanie fraz z podpowiedzi
Frazy, które uzyskasz z podpowiedzi wyszukiwarki Google umieść w treści strony, którą optymalizujesz, ale pamiętaj, że główna fraza (z której wynikają podpowiedzi) jest dużo ważniejsza i to ona powinna dominować.
W Twojej gestii pozostaje sposób umieszczenia fraz na stronie. Czy będą one w opisie produktu, atrybutach ALT zdjęć w portfolio, czy może w dalszych akapitach pisanego artykułu, to już zależy od tego, co tworzysz i co chcesz osiągnąć.
Podsumowanie
Znasz już najprostszy sposób szukania fraz powiązanych, które powinny znaleźć się na stronie optymalizowanej dla konkretnej frazy głównej. Podobne podpowiedzi znajdziesz w narzędziach takich jak Ahrefs, SemRush, czy polskie Senuto, chociaż w różnej formie. To jednak narzędzia płatne.
Zostaw komentarz