wtyczki w WordPress - własna strona www

Własna strona na WordPressie. Cz. VI – wtyczki

WordPress to narzędzie, które działa na zasadzie klocków lego. Stronę www budujemy z wtyczek, które powiększają jej możliwości. To dobre podejście, ale nie bez wad. Im więcej wtyczek, tym więcej problemów i mniejsze bezpieczeństwo.

Zobacz wszystkie wpisy z serii Własna strona www.

Własna strona www

Co to są wtyczki do WordPressa

Wtyczki, pluginy, dodatki to małe aplikacje, które dodają do WordPressa funkcjonalność lub coś modyfikują. Wtyczki są niezależne, można je dodawać, aktualizować, usuwać, a duża część z nich jest płatna od razu lub posiada wersję premium.

To właśnie na wtyczkach zarabiają developerzy zaangażowani w projekt. Sam WordPress jest darmowy, ale jego rozbudowa już kosztuje.

wtyczki WordPress

Prawda o wtyczkach

Wtyczki to mniejsze zło, trucizna na chorobę i konieczne poświęcenie. Tak należy myśleć instalując każdą kolejną wtyczkę. Wynika to z kilku wad, które są nieodłącznym elementem takich projektów.

wtyczki wordpress 1

Każda wtyczka zwiększa ryzyko błędów

Im więcej linijek kodu zawiera strona, tym większa szansa, że wystąpią konflikty. Coś nie będzie działać, strona zmieni wygląd, gdzieś pojawią się błędy. Wtyczki piszą różni programiści i nie sposób przewidzieć, jak jeden dodatek będzie działał z innym.

Jeśli na Twojej stronie pojawi się błąd, wyłącz wtyczki, by sprawdzić, czy to nie one powodują problem. Zawsze też sprawdzaj, czy wtyczka jest kompatybilna z Twoją wersją WordPressa.

zgodność wtyczki z wersją WordPressa

wtyczki wordpress 2

Z każdą wtyczką maleje bezpieczeństwo

WordPress jest bezpieczny, ale wtyczki do niego często już nie. Pamiętaj, że nie każdy programista ma dobre intencje, a zasada im więcej kodu, tym więcej problemów dotyczy także bezpieczeństwa.

Przed instalacją wtyczki, sprawdź jej źródło, opinie i autora. Zwróć uwagę na to, kiedy dodatek był ostatnio aktualizowany. Im bardziej skomplikowana jest wtyczka, tym jest to ważniejsze.

wtyczki wordpress 3

Im więcej wtyczek, tym wolniejsza strona

Każda wtyczka to dodatkowy kod do załadowania przez przeglądarkę. Im go więcej, tym dłużej trwa ładowanie strony. Niestety, to problem, którego nie rozwiążesz bez zaawansowanej wiedzy programistycznej, dlatego instaluj tylko te wtyczki, które są Ci niezbędne!

Obsługa wtyczek

Każda wtyczka może działać inaczej. Niektóre nawet nie mają żadnych ustawień. Instalujesz je i już. Inne wymagają ingerencji, jeszcze inne podpowiadają Ci właściwe ustawienia. Nie ma reguły, poza tym, że wtyczki często dodają swoje ustawienia do panelu nawigacji.

Do opcji możesz też dotrzeć z poziomu menu: Wtyczki > Zainstalowane wtyczki > Ustawienia przy nazwach wtyczek.

ustawienia wtyczki w WordPress

Ważne!
Przy bardziej skomplikowanych wtyczkach, zalecam lekturę dokumentacji. Można ją znaleźć na stronie wtyczki i autora klikając Szczegóły na liście wtyczek.

Podstawowe wtyczki

Oto kilka przydatnych wtyczek, które mogą (ale nie muszą) pomóc Ci zbudować świetną stronę na WordPressie! Wszystkie znajdziesz wyszukując ich nazwę w zakładce wtyczek.

Advanced noCaptcha & invisible Captcha

WordPress od zawsze borykał się ze spamem w postaci masowo zakładanych kont przez boty. Ten proceder można zminimalizować instalując Captchę. Ta wtyczka w tym pomaga i nie jest specjalnie skomplikowana.

Akismet Anti-Spam

I jeszcze jedna wtyczka, domyślnie instalowana w WordPressie, którą warto aktywować do walki ze spamem. Wymagana jest minimalna dotacja, ale warto.

All in One SEO Pack i Yoast SEO

Dwie najpopularniejsze wtyczki do optymalizacji SEO. Jeśli chcesz, by Twoja strona była dobrze widoczna w wyszukiwarkach, warto wybrać jedną i dobrze ją skonfigurować.

Shortcodes Ultimate

Jedna z wielu paczek z shortcodes. To dodatek, który pozwoli Ci stosować rozbudowane wizualne komponenty, np. tabele, ikony, paski postępu itd. Więcej dowiesz się ze strony autora. Takich dodatków jest w sieci sporo, ale najpierw sprawdź, co oferuje Twój szablon. Być może już masz wystarczającą kontrolę nad wyglądem Twoich stron.

Schema (Autor: Hesham)

Dane strukturalne to rzecz kluczowa, jeśli Twoja strona ma dobrze prezentować się w wynikach wyszukiwarki Google. Nie jest to rzecz niezbędna, ale warto ją mieć.

Contact Form 7

To prosta wtyczka, która pozwala zbudować formularz kontaktowy na stronie. Nie wymaga wiedzy, trzeba tylko przejść przez ustawienia.

W3 Total Cache

Dzięki tej wtyczce przyśpieszysz stronę. Aplikacja ma mnóstwo zaawansowanych opcji, których lepiej nie dotykać bez ich zrozumienia, ale w domyślnych ustawieniach i tak znacząco poprawia czas ładowania strony. Przed użyciem przeczytaj ulotkę!

UpdraftPlus

WordPress lubi się psuć, zwłaszcza, gdy jest zainstalowanych dużo wtyczek, więc zainstaluj jeszcze jedną, dzięki której zawsze odzyskasz ostatnią stabilną wersję. UpdraftPlus utworzy dla Ciebie kopie plików i bazy danych. To zabezpieczenie również w przypadku ataku hakerskiego.

To tylko kilka podstawowych wtyczek. W sieci znajdziesz mnóstwo list z polecanymi wtyczkami, np. taką.

Pamiętaj, że...
wszystkie wymienione wtyczki są darmowe w podstawowej wersji (z wyjątkiem Akismet, który wymaga dowolnej dotacji).

Zasady używania wtyczek

Na koniec kilka zasad, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne.

  • Instaluj tylko te wtyczki, które są Ci potrzebne
  • Instaluj tylko zaufane wtyczki. Sprawdzaj opinie i wersje
  • Twórz kopie zapasowe plików i bazy danych
  • Zawsze aktualizuj wtyczki (ale wcześniej rób kopie zapasowe)
  • W razie problemów, wyłączaj wtyczki. To one często powodują konflikty

Miłego poszukiwania idealnych wtyczek! :-)

Share: