Narzędzia samodzielnego marketingu

19 darmowych narzędzi przydatnych w marketingu

Oto zestaw samodzielnego marketingowca, czyli 19 narzędzi, które uskutecznią i przyspieszą Twoją pracę. Wszystkie programy osobiście przetestowałem i wszystkie są dostępne za darmo (przynajmniej w podstawowej funkcjonalności).

Narzędzia w marketingu

Narzędzia SEO

Branża SEO jest bardzo rozwinięta pod względem dostępnego oprogramowania, stąd lista narzędzi SEO jest najdłuższa. O kilku przydatnych narzędziach już pisałem.

Zobacz narzędzia do analizy fraz i stron:

Narzędzia analizy fraz kluczowych

Narzędzie analizy stron: SimilarWeb

A oto lista pozostałych narzędzi SEO, które warto poznać.

Wtyczka SEO Quake

Dostępna dla przeglądarki Chrome i FireFox wtyczka SEOquake to kombajn do zbierania informacji o stronach. Dodatek pozwala wyświetlić dane takie jak: statystyki SEMRush, ranking Alexa, wiek domeny, a także podstawowe statystyki z Google. Warto podpiąć darmowe konto SEMRush, żeby dostać trochę więcej informacji.

Narzędzia SEO - SEO Quake

SEOquake pozwala wykonać też prosty audyt strony, z którego dowiesz się, czy strona zawiera jakieś krytyczne problemy lub nie jest poprawnie zoptymalizowana. Doskonałe narzędzie (z tych darmowych) do analizy konkurencji.

Dodatku szukaj w Chrome Web Store lub przez rozszerzenia przeglądarki FireFox. Podobnych wtyczek jest sporo i ciągle się zmieniają. Warto więc co jakiś czas robić sobie przegląd możliwości.

Dodatek do WP Yoast SEO

Jeśli Twoja strona jest zbudowana na WordPressie, to całe swoje SEO możesz oprzeć na dodatku Yoast SEO. W podstawowej formie jest darmowe i pozwala zadbać o kluczowe dla SEO aspekty: dyrektywy, meta dane, kanoniczność, a także optymalizację poszczególnych stron.

Narzędzia SEO - Yoast SEO

SEMRush Sensor

O SEMrush już wspominałem na blogu. To spore narzędzie wykorzystywane przez duże portale w e-commerce. Niektóre funkcjonalności są jednak dostępne za darmo, nawet bez konieczności zakładania konta.

Takim narzędziem jest SEMrush Sensor, czyli coś w rodzaju prognozy pogody dla zmian w wynikach wyszukiwań. Jeśli Sensor wskazuje wysoką liczbę, oznacza to, że Google zmienia coś w swoich algorytmach, co może powodować nagłe spadki i wzrosty pozycji. Warto sprawdzać tę prognozę, gdy Twoja domena zalicza większe zmiany w ruchu organicznym.

Narzędzia SEO - SEMrush Sensor

Narzędzia Google

Wiele spośród najcenniejszych narzędzi dostarcza sam Google. Wśród nich są Google Analytics i Search Console, o którym już pisałem. To podstawowe narzędzie SEO i źródło cennych informacji o własnej stronie i ruchu organicznym.

Poczytaj o Google Search Console:

Search Console – podstawowe narzędzie SEO

Innymi narzędziami dostarczanymi przez Google są Test optymalizacji mobilnej oraz Narzędzie do testowania uporządkowanych danych. Oba są niezwykle cenne, bo dają informacje, których nigdzie indziej nie można uzyskać. Szczególnie Test optymalizacji mobilnej jest wart uwagi, bo daje wgląd to, w jaki sposób Twoja strona jest widziana przez Google.

Screaming Frog

To najpopularniejsze narzędzie do analizowania architektury strony, linkowania wewnętrznego, czy też renderingu. Niezbędne na wyższych poziomach specjalizacji SEO i przydatne każdemu, kto ma do czynienia z większymi stronami. W darmowej wersji Screaming Frog ma sporo ograniczeń, ale nadal warto poznać to narzędzie.

Narzędzia SEO - Screaming Frog

Narzędzia graficzne

Poza narzędziami SEO, bardzo ważne w samodzielnym marketingunarzędzia graficzne. Wszyscy wiemy jaki wpływ na sukces ma wizerunek. Przy odrobinie nauki możemy bez pomocy grafika zapewnić minimum estetyki. Narzędzi jest mnóstwo, a oto kilka z nich.

GIMP

GIMP istnieje od dawna i zawsze był uznawany za darmową alternatywę Adobe Photoshop. Jest nieco skomplikowany, ale pozwala na bardzo wiele. Jeśli w Twojej strategii grafika odgrywa kluczową rolę, to narzędzie jest dla Ciebie. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników i samouczków.

Narzędzia graficzne - GIMP

Paint.net

Jeśli jednak nie potrzebujesz tak skomplikowanych narzędzi, to polecam darmowy program paint.net. Doskonały do prostej obróbki zdjęć, kadrowania, czy wycinania. Jest naprawdę łatwy w obsłudze.

Canva

Canva to rozwiązanie online, które w darmowej wersji umożliwia tworzenie prostych infografik, czy banerów. Posiada spora bazę dodatków, gotowych grafik, a nawet animacji.

Narzędzia graficzna - CANVA

TinyPNG

A oto proste narzędzie online do optymalizowania rozmiaru plików obrazów. To bardzo ważne, żeby Twoje zdjęcia nie były zbyt ciężkie, bo będą spowalniać czas ładowania strony. Tiny PNG pozwala szybko wgrać, dostosować rozmiar i pobrać zdjęcie. Stare, od zawsze darmowe i dobre narzędzie.

Narzędzia graficzne - Tiny png

Nimbus

Czasami trzeba tylko szybko zrobić zrzut małego fragmentu ekranu. Można użyć funkcji PrtScn na klawiaturze, albo dodatku do przeglądarki. Istnieje ich mnóstwo, ja korzystam z Nimbus – jest darmowy, prosty i pozwala na szybką obróbkę zrzutu zaraz po jego wykonaniu.

Bazy zdjęć (Stock)

Programy do grafiki nie mają sensu, jeśli nie masz grafiki. Na szczęście w sieci jest sporo baz darmowych zdjęć, z których można korzystać. Musisz jednak uważać, nie wszystkie darmowe obrazy można wykorzystywać z uwagi na różne rodzaje licencji CC. Warto zapoznać się z regulaminami serwisów, z których pobierasz pliki.

Polecam Pexels i Stocksnap jako źródła zdjęć do dowolnego wykorzystania.

Inne narzędzia

Narzędzi w internecie jest sporo, do różnych zadań  i różnej wartości. Ostatecznie każdy musi stworzyć zestaw idealny dla siebie. Oto jeszcze kilka bardzo różnych programów przydatnych na drodze samodzielnego marketingu.

Ghostery

Jeśli prywatność w sieci jest dla Ciebie istotna, albo po prostu nie chcesz nabijać sesji w Google Analytics dla swojej lub cudzej strony – zainstaluj wtyczkę blokującą skrypty śledzące. Ghostery to jedno z wielu dodatków do przeglądarki, które blokują wszystkie narzędzia śledzące (lub tylko wybrane, masz nad tym kontrolę).

Narzędzia marketingu - ghostery

AxCrypt

Już po pierwszych miesiącach pracy nad swoim projektem zauważysz, że masz mnóstwo kont, haseł i dostępów do paneli, nad którymi trudno zapanować.

Nie radzę trzymać haseł w mailach lub nieszyfrowanych plikach, które każdy może przechwycić i otworzyć. AxCrypt to program do szyfrowania. Za jego pomocą łatwo zabezpieczysz np. plik notatnika, w którym przechowujesz hasła. Narzędzie w ogóle nie przeszkadza w pracy i nie wymusza prawie żadnych akcji!

Narzędzia marketingu - AxCrypt

Google Drive

Google Drive to kombajn do pracy zawierający kilka darmowych narzędzi, w tym arkusze i dokumenty tekstowe, które można współtworzyć z kimkolwiek w sieci. To taki Excel i Word online za darmo! Do tego masz darmowy zasób przestrzeni na pliki i tysiące dodatków, które uproszczą i zautomatyzują Twoją pracę. Duże firmy korzystają z tego narzędzia, Ty też możesz.

Narzędzia marketingu - Google Drive

Trello

Ostatnie narzędzie to najważniejsze z nich wszystkich. Trello to aplikacja online do zarządzania zadaniami. Jest bardzo przejrzysta, elastyczna i pozwala w prosty, wizualny sposób układać zadania, budować strategie i zarządzać procesami. Absolutna konieczność w samodzielnym marketingu.

Narzędzia marketingu - Trello

Share: