Strategia linkowania wewnętrznego w SEO

Strategia linkowania wewnętrznego w SEO

W SEO prawie wszystkie działania on-site dotykają linkowania wewnętrznego.  Ten aspekt pojawi się podczas budowania strony, optymalizowania jej, a także pozyskiwania contentu.

Poznaj zasady rządzące linkowaniem, by poprowadzić skuteczną kampanię SEO.

Zacznij od wprowadzenia do tematu:

Linkowanie wewnętrzne w SEO – wprowadzenie

Po co jest linkowanie wewnętrzne?

Dla przypomnienia, dla Google linki w serwisie:

  • wskazują tematyczność stron
    (pomagają Google zrozumieć, czego dotyczy strona)
  • budują ranking ważności stron
    (pomagają Google ustalić, które strony są ważne)
  • budują relacje stron
    (pomagają wyświetlać właściwe strony na właściwe frazy)

Jak powinien wyglądać link?

Zacznij od przyjrzenia się budowie linków i tego, w jaki sposób widzi je bot Google. Zasada jest prosta – jeśli bot nie zobaczy linka, nie uzna go. Jedynym poprawnym sposobem budowania linków jest element <a href>.

Jednak nie wystarczy go stosować. Trzeba jeszcze zadbać, by link znajdował się w dokumencie HTML strony i bot go odczytał. Istnieją technologie, które mogą ukrywać linki przed Google – celowo, bądź nie.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź czym jest adres URL – kluczowy składnik każdego linka

Adresy URL w SEO – podstawowe informacje

Jak sprawdzić, czy bot widzi linki?

Za pomocą Google Search Console, w raporcie „Sprawdź adres URL” możesz podejrzeć pobrany kod HTML dla dowolnej strony w domenie. Jeśli w źródle znajdziesz element <a>, link jest najprawdopodobniej widoczny.

linkowanie wewnętrzne - sprawdzanie obecności linków w GSC

Narzędzie analizy stron pozwala też podejrzeć, skąd dana strona jest linkowana. Jeśli w polu „strona odsyłająca” znajduje się adres URL, to właśnie tam Google znalazł link do analizowanej strony.

jak sprawdzić czy strona jest linkowana wewnętrznie

Linkowanie między stronami można też sprawdzić za pomocą różnych narzędzi, które naśladują zachowanie botów, np. Screaming Frog, czy OnCrawl. Niektóre rozwiązania potrafią pokazać cały profil linkowy z bardzo szczegółowymi informacjami, jednak dla małych stron nie jest to aż tak istotne.

O linkach i adresach URL przeczytasz więcej w tym artykule:

Wszystko o adresach URL w SEO

Atrybuty linków

Dla przypomnienia link składa się z elementu <a href>, atrybutów i docelowego adresu URL. Samych atrybutów może być sporo, ale nas interesuje tylko zawartość pola „rel”. To tu może się znaleźć wskazówka dla Google – nofollow.

linki wewnętrzne - atrybuty nofollow

Google ostatnio zmienił założenia dla tego atrybutu. Teraz to tylko wskazówka, która mówi Google, że dany link nie powinien przekazywać mocy i jest nieistotny. To jak faktycznie zostanie potraktowany link, zależy od Google.

Nofollow stosuje się z reguły dla linków wychodzących i prowadzących do innych domen. Można je jednak stosować wewnętrznie.

W swoim ogłoszeniu na blogu, Google zaproponował też dwa nowe atrybuty: rel=”ugc” i rel=”sponsored”. O ich znaczeniu przeczytasz w tym wpisie.

Jakie są zasady pracy z linkami wewnętrznymi w SEO?

Dobre linkowanie wewnętrzne powinno uwzględniać kilka zasad SEO. Budując swój serwis, czy blog, pamiętaj o tych praktykach, bo niektóre błędy w tym aspekcie mogą całkowicie pozbawić Cię widoczności w SERPach.

1. Każdy link ma kotwicę (anchor)

Do każdego linka jest przypisana kotwica – element klikalny. To mogą być dowolne słowa, adres URL, obraz lub inny element graficzny, albo wszystko naraz.

<a href =”url” >kotwica</a>

Każda kotwica się liczy i w swojej strategii musisz zawsze uwzględniać frazy kluczowe zawarte w tych kotwicach. Linkowanie wewnętrzne wynika zawsze z analizy fraz.

Główna zasada w tym przypadku to:

>> kotwice muszą być blisko powiązane z frazami kluczowymi, które przypisujemy linkowanej stronie.

2. Nie duplikuj linków

W idealnym świecie na jednej stronie nigdy nie będzie dwóch linków z tym samym adresem URL. Dla SEO ten drugi link jest zbędny. Nie pomaga, a jedynie przeszkadza. Jeśli możesz, unikaj sytuacji, w których na jednej stronie dodajesz dwa linki do tej samej strony.

3. Link powinien być widoczny

Im lepiej widoczny jest link, tym ma większą wartość. Przede wszystkim dotyczy to umiejscowienia na stronie – im wyżej, bliżej nagłówka, tym lepiej. W kolejnym kroku zadbaj o sam wygląd linka, w tym wielkość czcionki. Google lubi wyświetlać w Search Console ostrzeżenia o elementach klikalnych zbyt blisko siebie.

Błędy w linkowaniu wewnętrznym

4. Linkuj tylko strony kanoniczne

Kanoniczność oznacza, że jest tylko jedna, oryginalna wersja strony z tą samą treścią. Wszystkie inne wersje są niekanoniczne. Dla przykładu, możemy mieć trzy adresy URL, pod którymi wyświetla się w zasadzie identyczna treść:

Adres URL Kanoniczność
Sluchawki-do-uszu.pl/biale Adres kanoniczny
Sluchawki-do-uszu.pl/biale?SortBy=price Adres niekanoniczny
Sluchawki-do-uszu.pl/biale?cid=10942435 Adres niekanoniczny

W linkowaniu wewnętrznym linki do stron niekanonicznych są stratą mocy i utrudnieniem dla botów Google. Oczywiście nie zawsze możemy takich linków uniknąć. Kanoniczność nie jest z góry ustalona. Możemy ją stosować według własnych potrzeb i intuicji.

Kanoniczność ustalamy poprzez tag rel=”canonical” w źródle strony.

kanoniczność linków wewnętrznych

5. Linkuj strony docelowe

O linki trzeba dbać. Nie ma dla SEO nic gorszego, niż mnóstwo linków, które prowadzą do nieistniejących stron (status 404) lub przekierowań (301), które prowadzą do innych stron. Nie linkuj też stron blokowanych przez robots.txt, czy tych z dyrektywą noindex. Pamiętaj o tym, jeśli zmieniasz strukturę kategorii, aktualizujesz jakiś adres URL lub zmieniasz dyrektywy.

6. Liczy się tematyczność, nie ilość

Linków nie musi być dużo na stronie. W SEO istnieje umowna granica, która zakłada, że więcej niż 100 linków per strona to źle. Nie przejmuj się tym. Dużo ważniejsze od liczby linków, jest ich kierunek i tematyczność.

Przypomnę, że w uproszczeniu Google dzieli „moc” strony przez ilość linków wychodzących. To znaczy, że nie warto spamować linkami, bo tylko rozdrabniamy ów „moc”. Staraj się, by wszystkie linki, które znajdują się na stronie miały sens i właściwe kotwice. To wystarczy.

7. Ostatecznie to profil linków wewnętrznych decyduje

Nieważne jak dużo masz linków wewnętrznych. Dużo istotniejsze jest, żeby Twoje kluczowe strony dostawały tych linków więcej niż pozostałe. Możesz mieć tylko 100 linków w domenie. Jeśli 80 z nich prowadzi do Twojej najważniejszej strony, to wystarczy. „Moc” będzie rozdystrybuowana poprawnie.

Ważne!
Jeśli chcesz więcej „mocy”, wytwórz więcej stron, zamiast dodawać więcej linków na istniejących stronach.

Jak linkować wewnętrznie?

Strategii linkowania wewnętrznego jest tyle, ile istnieje stron www. Do każdego serwisu można stworzyć inną strategię, bo wszystko zależy od obranego celu, naszych możliwości i przyjętych założeń. Każda branża będzie miała też inne możliwości tworzenia treści dodatkowej, a więc też inny potencjał na linkowanie.

Linkowanie między sekcjami stron

Każdy serwis ma jakieś sekcje: blog, produkty, oferty, forum, inspiracje, FAQ itd. Między nimi należy zbudować jasną politykę linkowania wewnętrznego.

Zwróć uwagę na kierunek linkowania. Czy z forum linkujesz do stron produktowych, czy może ze stron produktowych jest więcej linków do forum? Od tego, w którym kierunku płynie „moc” zależy, która sekcja będzie lepiej widoczna w Google.

Musisz określić priorytety sekcji w kolejności od tych, które powinny otrzymać najwięcej, najlepszych linków.

Przy dużych serwisach warto zainwestować w narzędzia analityczne, np. OnCrawl, który bardzo precyzyjnie liczy linki i przedstawia je w formie grafu. Każde narzędzie, które wykonuje crawl serwisu (mapuje witrynę) da Ci wgląd w te dane. Ich obróbka będzie wymagać jednak pracy.

Oncrawl - analiza profilu linków

Głębokość linkowania

Bardzo istotnym aspektem linkowania wewnętrznego jest głębokość strony w serwisie. Google bada to poprzez liczenie linków niezbędnych, by dotrzeć do danej strony zaczynając od strony głównej.

Zasada jest prosta, im mniej linków trzeba kliknąć, by dotrzeć do jakiejś strony ze strony głównej, tym jest ona ważniejsza dla użytkownika i dla Google. W budowaniu strategii pamiętaj, by w nawigacji już na stronie głównej zawrzeć linki do najważniejszych sekcji i stron.

Ta sama zasada jest dla pojedynczych stron, jak i całych sekcji. Zbiór najważniejszych stron dobrze podlinkuj ze strony głównej, oraz innych stron, które z głównej mają bezpośredni link. W ten sposób dasz Google silne sygnały wskazujące wagę stron.

Linkowanie z treści

W każdym serwisie jest treść główna i dodatkowa. Z reguły główną treścią są strony produktowe lub oferta. Za dodatkową treść odpowiadają artykuły, poradniki, inspiracje, galerie, czy forum.

Twoja treść dodatkowa to doskonałe źródło linków. Skorzystaj z tego i zadbaj, by artykuły czy strony z inspiracjami dobrze linkowały Twoje najważniejsze, dochodowe strony. Pamiętaj, że każda nowa strona, np. artykuł, buduje dodatkową moc w domenie i kieruje ją właśnie do linkowanych stron, dlatego niektóre serwisy tworzą treści w ogromnej ilości. Naśladuj je.

Strategia contentu i linkowania z niego to osobny, rozbudowany temat. Więcej porad znajdziesz w serii artykułów dotyczących treści w SEO.

Wszystko o treści w SEO

Topical Authority

Linkowanie wewnętrzne to kluczowy składnik w budowaniu Topical Authority, czyli autorytetu dla danego tematu. Google oczekuje, że strony, które wyświetla będą miały autorytet w swojej branży. Musisz o niego zadbać poprzez content pokrywający całe spektrum tematyczne, oraz linki, które ten content połączą.

Twoje linkowanie wewnętrzne powinno więc pełnić też funkcję łączenia artykułów czy innych stron w grupy tematyczne.

Przeczytaj o Topical Authority:

Topical Authority w SEO

Niuanse linkowania wewnętrznego

Przedstawione wskazówki i aspekty linkowania wewnętrznego to tylko wierzchołek góry lodowej. Twoja witryna zawiera znacznie więcej linków – w nawigacji, w stopce, w kodzie strony. Wiele z tych linków jest duplikowanych na każdej stronie. Poza tym w miarę jak Twój serwis rośnie, pojawia się więcej adresów URL w strukturze i kolejne kategorie, tagi, paginacje, filtry, kombinacje. Bardzo trudno jest je wszystkie uporządkować. Duży serwis będzie wymagał profesjonalnego audytu linkowania wewnętrznego.

Strategia linkowania wewnętrznego

Podsumowując, Twoja strategia powinna zawierać:

  • jasne priorytety dla wszystkich sekcji serwisu,
  • oraz linkowanie, które te priorytety podkreśla.

Najważniejsze strony dla biznesu powinny być linkowane już na stronie głównej, a podstawą dużej ilości i dobrej jakości linków jest treść dodatkowa. To z niej linkujesz do kluczowych stron, budując ich siłę.

Musisz też zadbać o to, by:

  • wszystkie ważne linki były dostępne dla botów,
  • miały dobrze dobrane kotwice,
  • oraz były wyeksponowane na stronie.

Jednak przede wszystkim Twoja strategia linkowania wewnętrznego musi być spójna, jasna i niezmienna. Google nie lubi chaosu i sprzecznych sygnałów, dlatego już na samym początku pracy nad SEO zaplanuj to, jak będziesz linkować strony w swoim serwisie.

Share: