jak zbudować stronę www krok po kroku

Jak założyć stronę internetową?

Własna strona internetowa krok po kroku jest w Twoim zasięgu, nawet jeśli nie dysponujesz żadną wiedzą o tworzeniu stron www. Mamy 2019 rok, sporo możliwości i kompleksowe przewodniki. To jeden z nich. :-)

wiedza o optymalizacji technicznej seo

KOMPENDIUM WIEDZY

Jeśli szukasz poradnika dla początkujących, jesteś w dobrym miejscu. Przygotowałem dla Ciebie serię artykułów, które poprowadzą Cię przez cały proces tworzenia i publikowania strony internetowej w internecie. Oto kompendium wiedzy o tworzeniu stron w pigułce!

— Część 1 – wprowadzenie —

Darmowa strona www?

Musisz wiedzieć, że jest wiele sposobów, by założyć stronę. Możesz ją stworzyć za darmo, kupić całą usługę lub tylko narzędzia potrzebne do postawienia strony.

darmowa strona www

Strona za darmo? Odradzam :-)

Pamiętaj, że...
nie da się całkowicie uniknąć pracy nad stroną. Możesz zlecić agencji marketingowej przygotowanie całości od projektu do wdrożenia, ale to wiąże się z ogromnymi kosztami. Gdzie w tym samodzielny marketing?

Jak zrobić stronę www?

Masz kilka możliwości stworzenia strony www.

  1. Zlecenie wykonania strony od projektu po wdrożenie.
  2. Zakup gotowej strony na portalu typu wix.pl.
  3. Samodzielne założenie strony za pomocą dostępnych narzędzi (np. WordPress)

Decyzja zależy od przeznaczenia tworzonej strony. W skrócie:

im bardziej Twoja działalność będzie obecna w sieci, tym większy wkład warto włożyć w stronę www.

Jeśli chcesz otworzyć sklep online – zleć wykonanie strony firmie (opcja 1). Jeśli potrzebujesz tylko wizytówkę z kontaktem – kup gotową stronę na hostingu (opcja 2). Jeśli chcesz prowadzić bloga, zaprezentować swoje portfolio, albo pokazać produkty lub oferować usługę – spróbuj opcji nr 3.

W tym poradniku
skupimy się na budowaniu strony www z wykorzystaniem CMS WordPress na płatnym hostingu i z płatnym szablonem.

— Część 2 – Domena i hosting —

Twoja strona musi mieć dwie rzeczy:

  1. adres www (domenę), pod którą użytkownik ją znajdzie,
  2. serwer (hosting), na którym strona będzie funkcjonowała.

Zarówno domenę jak i hosting możesz kupić jednocześnie u tego samego dostawcy.

W sieci jest mnóstwo ofert tańszych i droższych rozwiązań. Wybór należy do Ciebie, ale możesz skorzystać z moich podpowiedzi zawartych w pierwszym artykule z serii własna strona www.

Jak zrobić własną stronę internetową?

— Część 3 – WordPress —

Podstawy WordPressa

Jeśli masz już hosting i domenę, pora zainteresować się darmowym system do zarządzania treścią, czyli WordPressem. To na tyle popularne rozwiązanie, że większość hostingów pozwala zainstalować je jednym przyciskiem. Zero trudności!

instalacja WordPress na OVH

Na przykładzie panelu w OVH.

WordPress to bardzo rozbudowane narzędzie, ale stosunkowo proste w obsłudze. Zanim zaczniesz zabawę, zapoznaj się z podstawami CMS WordPress, które zamknąłem w dwóch artykułach.

Co musisz wiedzieć o CMS WordPress

Zrozumieć WordPress

— Część 4 – Szablon —

Ile kosztuje szablon do WordPressa?

WordPress to tylko fundament domu, na którym zbudujesz stronę www. Ściany, dach i podłogi to szablon strony. Bez niego Twoja witryna będzie bardzo uboga.

Dobry szablon do WordPressa to jednorazowy koszt 200 – 300 zł brutto.

Jeśli dobrze trafisz, Twój szablon będzie intuicyjny i prosty w obsłudze. Nie mając żadnej wiedzy o programowaniu, można na takim zbudować stronę w kilka dni.

Przeczytaj wprowadzenie do szablonów.

Podstawowe ustawienia

— Część 5 – Nawigacja —

Nawigacja strony w WordPress

Najważniejszym elementem funkcjonalnym każdej strony jest nawigacja. Im większa strona, tym ważniejsza jest nawigacja. WordPress, na szczęście, pozwala ją łatwo tworzyć. Budowę strony zawsze zaczynaj od przygotowania nawigacji.

Sprawdź jak:

Nawigacja w CMS WordPress

— Część 6 – Edytor treści —

Edytor treści w CMS WordPress

Całą treść na stronie dodasz za pomocą wizualnego edytora treści. WordPress ma bardzo rozbudowany edytor w wielu odmianach. Żeby sprawnie dodawać treść na stronie, musisz go opanować.

Zobacz jak:

Edytor treści w CMS WordPress

— Część 7 – Wtyczki —

Wtyczki w CMS WordPress

Jeśli WordPress to fundament dla strony, a szablon to cała konstrukcja domu, to wtyczki będą jego wyposażeniem.

We wtyczkach, czyli dodatkach, które rozbudowują funkcjonalność WordPressa, kryje się cała potęga tego narzędzia. Jest ich naprawdę sporo, a do tego wiele jest darmowych. Za pomocą wtyczek, swój dom możesz zmienić w bazę kosmiczną.

Wtyczki to trochę jak mody do gier (jeśli jesteś graczem).

Poczytaj o nich:

Wtyczki w CMS WordPress

— Część 6 – HTML i CSS —

Znajomość HTML i CSS

Pracując nad swoją stroną, nauczysz się obsługi edytora i szablonu. To nie będzie wymagać od Ciebie wiedzy programistycznej. Jednak wiedz, że za fasadą ładnych przycisków, suwaków i gotowych rozwiązań jest bujny ogród kodu.

Każda strona jest zbudowana na bazie jakiegoś języka programowania. Jest wiele, różnych, ale w naszym wypadku warto znać dwa podstawowe języki HTML i CSS.

To najprostsze języki, które kolejno: układają elementy na stronie (HTML) i ustalają ich wygląd (CSS). Poznany już edytor wizualny tłumaczy dla Ciebie ten kod. Możesz go łatwo podejrzeć.

edytor tekstowy w WordPress

Wbrew pozorom, ten kod jest bardzo prosty. Jeśli tylko poznasz podstawy nim rządzące, zobaczysz jak miło jest móc samodzielnie zmieniać położenie elementów i ich wygląd bezpośrednio w kodzie. Zalecam jednak ostrożność – jedna literówka może całkowicie rozsypać stronę! Nie modyfikuj w ten sposób kodu, jeśli naprawdę to nie jest potrzebne.

Nauka HTML i CSS

Jeśli Twoja działalność będzie obracać się wokół strony www, polecam zrobić kurs z podstaw języków HTML i CSS. To bardzo ułatwi Ci pracę z WordPressem!

Naukę możesz rozpocząć z portalem Codecademy. Znajdziesz na nim interaktywne kursy od całkowitych podstaw. Spora ich część jest darmowa, ale wszystkie są po angielsku. Jeśli to problem, w polskim internecie też znajdziesz materiały, np. tutaj.

To naprawdę świetna zabawa :-)

kurs codecademy html i css

— Część 7 – Rozwój —-

Nauka WordPressa

Na WordPressie prostą stronę możesz zbudować dosłownie w parę godzin, jeśli wiesz co robisz. Nauka podstaw, by wykonać nieco bardziej zaawansowaną stronę, to kwestia kilku dni (lub nocy) spędzonych w materiałach i panelu administracyjnym.

Jeśli chcesz jednak rozbudowywać stronę, dodawać funkcjonalności, a przy tym zachować bezpieczeństwo i stabilność całej infrastruktury, musisz rozwijać swoje umiejętności.

W poradnikach przekazałem Ci absolutnie podstawową wiedzę – minimum do zbudowania działającej, prostej strony. To jednak dopiero początek drogi. Od Ciebie zależy, czy poświęcisz czas i pieniądze na swój rozwój w tę stronę.

Pamiętaj, że
być może w którymś momencie lepiej będzie oddać stronę pod opiekę programisty, by samemu móc zająć się samodzielnym marketingiem.

Jeśli chcesz obrać ścieżkę samodoskonalenia w obsłudze WordPressa, polecam te materiały:

  1. oficjalna dokumentacja WordPress – tylko po angielsku,
  2. tutoriale na YouTube – też głównie po angielsku, np. ten, ten,
  3. lub zrobić jeden z kursów online, np. wpdlazielonych.pl

Natomiast, jeśli wolisz sprawy oddać w ręce specjalisty, polecam: stworzycstrone.pl.

Wskazówki do pracy nad stroną www

Na koniec, kilka ogólnych wskazówek.

  1. Jeśli nie chcesz, by Twoja strona wyglądała jak zdjęcie tytułowe tego artykułu, zaplanuj stronę, zanim zaczniesz ją zmieniać!
  2. Jeśli nie chcesz stracić włożonej w stronę pracy, zabezpiecz dostępy do paneli administracyjnych hostingu i samego WordPressa.
  3. Rób kopie zapasowe, najlepiej wszystkich plików strony i bazy danych. Wykorzystaj usługi kopii zapasowych dostępne na hostingu.
  4. Jeśli trafisz na problem, pamiętaj że w sieci jest odpowiedź na (prawie) każde pytanie.
  5. Od świetnej, ale nieistniejącej strony, lepsza jest dobra, ale gotowa. Zacznij od podstawowej strony. W przyszłości ją rozbudujesz.
  6. Jeśli Twój hosting i szablon kosztowały pieniądze, na pewno masz dostęp do wsparcia technicznego. Nie bój się z niego korzystać.
  7. W Twoim interesie może być poznanie podstaw SEO, zanim zaczniesz pracę nad stroną.

Podstawy SEO

Jeśli planujesz zbierać ruch w sieci, to musisz zadbać o dostosowanie strony do wyszukiwarek internetowych. Ten proces nazywamy Search Engine Optimization.

SEO od podstaw znajdziesz w tym artykule:

SEO od podstaw

Share: